Sedimenti v vodnih telesih vplivajo na varnost jezov hidroelektrarn in zmanjšujejo proizvodnjo energije, zmogljivost odvajanja in negativno vplivajo na preprečevanje nastajanja poplav. Brez aktivnega upravljanja bi nenehno kopičenje sedimentov postopoma izpodrinilo skladiščni volumen vodnih teles, kar bi onemogočilo njihove funkcije. V tej akciji tako na primeru Ptujskega jezera poteka razvoj procesa stalnega odstranjevanja mulja in predelave v gradbene materiale oziroma določitev meril za obdelavo rečnih sedimentov v kompozit, uporaben za izgradnjo protipoplavnih nasipov.
Cilji akcije: vzpostavljen krožni sistem za stalno odstranjevanje usedlin v Ptujskem jezeru, njihova predelava in uporaba za izboljšanje naravne dinamike jezera in preprečevanje nastajanja poplav.
Na primeru Ptujskega jezera poteka razvoj procesa stalnega odstranjevanja mulja in predelave v gradbene materiale oziroma določitev meril za obdelavo rečnih sedimentov v kompozit, uporaben za izgradnjo protipoplavnih nasipov. Za varno in nemoteče odvažanje osušenih sedimentov je predvidena izgradnja nove transportne poti – nov most.
Trenutno je v začetni fazi projektiranje zadrževalnika za plavine, kjer se bo sediment osušil in odvzel za vgradnjo v protipoplavne nasipe. Končna faza akcije bo torej izgradnja mostu in zadrževalnika.
Slika1: Fizični model Ptujskega jezera
Slika 2: matematični hidravlični model Ptujskega jezera
Slika 3: Predvidena lokacija izgradnje mostu
Slika 4: Strojna mehanizacija za prečrpavanje sedimentov
Slika 5: Strojna mehanizacija za prečrpavanje sedimentov