...
Projekt:

LIFE IP Restart

Strateški projekt LIFE IP Restart: Povečanje predelave odpadkov v koristne izdelke s pripravo okolja za krožno gospodarstvo v Sloveniji (2022 – 2030) si prizadeva za bolj gladek prehod Slovenije v krožno gospodarstvo. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo RS, ki je vodilni partner, bo skupaj s petnajstimi partnerji razvijalo možnosti za večjo predelavo odpadkov v nove uporabne izdelke, zlasti v gradbenem in rudarskem sektorju. Ker »odpadek šteje« (kar je glavni slogan našega projekta), bo še posebej pomembnih šest demonstracijskih akcij s pilotnimi rešitvami za izbrane tokove odpadkov, ki bodo širše uporabljene tudi po zaključku projekta. Z uvedbo komplementarnih tehničnih, digitalnih, okoljskih in družbenih rešitev bomo tako prispevali k bolj trajnostnemu izkoriščanju naravnih virov in prehodu v krožno gospodarstvo. To so tudi cilji Programa ravnanja z odpadki in Programa preprečevanja odpadkov Republike Slovenije, ključnega nacionalnega dokumenta za projekt Life IP Restart.

Osredotočamo se na:

večje tokove odpadkov – to so gradbeni odpadki in odpadki pri rušenju, odpadki iz termičnih procesov, rudarski odpadki ter blato iz komunalnih čistilnih naprav;
premagovanje ovir pri doseganju ciljev EU glede recikliranja oziroma prehoda v krožno gospodarstvo;
pospešeno izvajanje ukrepov iz Operativnega programa varstva okolja s področja odpadkov (OPPRO)

Glavni cilj projekta:

“Trajnostno izkoriščanje naravnih virov in prehod v krožno gospodarstvo.”

Posebni cilji:

“Mehanizem spremljanja, stalnega izboljševanja in aktualizacije Operativnega programa varstva okolja s področja odpadkov (OPPRO) ter 6 pilotnih rešitev za izbrane tokove odpadkov in podpora nadaljnji uporabi teh rešitev v praksi.”
Postavite si zahtevne cilje za trajnostni razvoj in izkoristite podporo, znanje ter izkušnje vseh
partnerjev projekta na poti do uspeha.

Ali ste vedeli, da:

je gradbeništvo največji porabnik surovin, saj se v tej dejavnosti letno porabi več kot 50 % vseh izkoriščanih naravnih materialov
v EU ustvari gradbeni sektor 9 % BDP in zagotavlja več kot 18 milijonov delovnih mest
je po drugi strani Evropa na področju virov še posebej ranljiva, saj je neto delež EU v letni svetovni proizvodnji surovin manjši od 5 %, zato Evropa surovine uvaža.

Pridružite se