Akcija je namenjena celovitemu pristopu za preprečevanju nezakonitega odlaganja odpadkov na primeru velike mestne občine – Mestne občine Maribor. Akcija se osredotoča na probleme, povezane z nezakonitim upravljanjem odlagališč v mestih, ki jih obravnava na pameten oziroma krožen način za boljši nadzor in izvrševanje in ima naslednje faze: določitev lokacij in vsebin, vzpostavitev sistema spremljanja (droni in nadzor državljanov), preverjanje sistema, recikliranje različnih vrst odpadkov in na koncu spremljanje sprememb v lokalnem okolju. Akcija je primer dobre prakse za spodbujanje odgovorne obdelave odpadkov, kar pomeni ohranjanje neobdelanih materialov in zmanjšanje potrebe po odlaganju odpadkov na odlagališčih.
Cilji akcije: metodologija za vnaprejšnjo določitev ogroženih lokacij, ki so izpostavljene nezakonitemu odlaganju odpadkov; vzpostavljen sistem pametnega nadzora in izvrševanja; sprememba vedenjskih vzorcev deležnikov in vnaprej določenih ciljnih skupin o nezakonitem odlaganju.
Slika 1: Kartografski prikaz obravnavanih lokacij nezakonito odvrženih oz. puščenih odpadkov v okolju – LNOP na območju Mestne občine Maribor
Kartografski prikaz vseh trenutno obravnavanih lokacij LNOP. Kot vhodni lokacijski vir smo upoštevali lokacije, ki so bile predhodno zaznane (podane iz strani različnih deležnikov – Ekologi brez meja, medobčinski inšpektorat, izvajalci javne službe, …) ali pa so bile na terenu dodatno prepozne iz strani terenskih popisovalcev.
Slika 2: Prikaz rezultatov daljinskega zaznavanja.
Na podlagi preleta z brezpilotnim zrakoplovom (dronom) smo izdelali rastrsko ortofoto podobo visoke resolucije. Analiza le te je kot rezultat ponudila prepoznavo dodatnih LNOP (dva izpostavljena primera).
Slika 3: Prepoznane in evidentirane LNOP
Prikaz nekaterih odkritih LNOP na območju Mestne občine Maribor (MOM). Prepoznane in evidentirane LNOP na testnem območju (MOM) so osnovni podatkovni vir pri razvoju in implementaciji mobilne ter zaledne aplikacije namenjene obvladovanju LNOP ter sočasno vir pri izdelavi kartografskega prikaza potencialno z LNOP obremenjenih območij
Slika 4: Prikaz zaslonskih podob mobilne aplikacije »LNOP«
Aplikativno okolje »LNOP« tvori mobilni in zaledni del. Mobilni del je namenjen usmerjanju, informiranju, spremljanju in popisu prepoznanih LNOP na terenu. Zaledni sistem pa je namenjen obvladovanju LNOP iz strani skrbnika sistema. Aplikativno okolje je namenjeno širši množici različnih deležnikov (občani, predstavniki lokalne skupnosti, inšpekcijski organ, skrbnik sistema), katerih končni cilj je preprečevanje nastajanja novih LNOP in ustrezna sanacija obstoječih LNOP.