V Mariboru so se na razpravi o izzivih trajnostnega in krožnega gospodarstva v Sloveniji 21. novembra 2024 zbrali ključni strokovnjaki, predstavniki institucij in podjetij. Dogodek z naslovom “Obvladovanje izzivov trajnostnega in krožnega gospodarstva Slovenije: Izmenjava znanj in dobrih praks ponovne uporabe gradbenih odpadkov” je dokazal, da so pobude krožnega gospodarstva v naši družbi pomemben cilj, ki si zasluži strokovno pozornost in podporo.
Zbrane sta na začetku pozdravila dr. Samo Peter Medved, podžupan Mestne občine Maribor in Sergej Gutsmandl, vodja razvoja in koordinator projekta LIFE IP Restart pri Javnem podjetju Nigrad.
Mateja Simčič, vodja projekta LIFE IP Restart, se je posebej posvetila spoznanjem in dobrim praksam projekta, ki spodbuja recikliranje odpadkov v dragocene izdelke in razvija okolju prijazne tehnologije.
Poseben poudarek je bil namenjen tudi tematiki umetne inteligence in stanju tehnologij na razvijajočih se trgih, ki jo je predstavil red. prof. dr. Domen Mongus s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. V sklopu projekta LIFE IP Restart se v sodelovanju z Nigradom izvaja mapiranje in detektiranje nelegalnih odlagališč na območju Mestne občine Maribor, integracija geoprostorskih podatkov pa omogoča analiziranje okoljskih in družbenih vplivov ter obremenitev okolja.
Asistentka Tamara Bračko s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo je s predavanjem spodbudila razpravo o možnostih uporabe recikliranih gradbenih materialov v novih gradbenih projektih. Poudarila je številne prednosti uporabe recikliranih materialov, ki so že v skladu s sodobnimi standardi, kar zmanjšuje potrebo po uporabi novih naravnih virov in s tem prispeva k zmanjšanju okoljskega odtisa.
S predavanji so dogodek obogatili še dr. Dragica Marinič iz Zavoda za gradbeništvo, ki je predstavila inovativne projekte za krožno gospodarstvo, dr. Matej Požarnik, direktor podjetja Profuturus, s poudarkom na možnostih financiranja trajnostnih projektov iz evropskih sredstev, Sergej Gutsmandl s predstavitvijo ključnih metod za zmanjševanje odpadkov pri gradnji in rušenju ter Borut Hojnik iz Javnega podjetja Nigrad, ki je spregovoril o pomenu zakonitega ravnanja z odpadki in trajnostnih rešitvah za zmanjševanje onesnaženja.
Vrhunec dogodka je bila okrogla miza z interaktivno razpravo med vodilnimi strokovnjaki, ki je udeležencem omogočila vzpostavljanje novih strokovnih povezav ter izmenjavo znanja in idej za še uspešnejše vključevanje trajnostnih praks v podjetja, lokalne skupnosti in življenje posameznikov. V razpravi so bili poudarjeni izzivi pri doseganju finančne vzdržnosti krožnih projektov, pomen sodelovanja med lokalnimi oblastmi, zasebnim sektorjem in državo, ter razmišljanja o naprednih tehnoloških rešitvah, ki bi olajšale uresničevanje krožnih praks v Sloveniji.
Dogodek je z zahvalo vsem aktivnim sodelujočim zaključil mag. Andrej Rihter, direktor Javnega podjetja Nigrad in Javnega holdinga Maribor (JHMB) in povzel, da je vse več rešitev, ki omogočajo, da gradbenih odpadkov ne vidimo kot problem, temveč kot vir. Poudaril je, da JHMB podpira razvojne dejavnosti vseh podjetij pod svojim okriljem v smeri okolju prijaznih in inovativnih rešitev za reševanje aktualnih okoljskih izzivov.
Udeleženci dogodka v Mariboru
(avtor: Nigrad, komunalno podjetje, d.o.o.)