Prva predstavitev strateškega projekta LIFE IP Restart deležnikom in širši javnosti
Puconci, Murska Sobota, 9. april 2025 – Ob začetku aktivne faze strateškega projekta LIFE IP Restart »Povečanje predelave odpadkov v koristne izdelke s pripravo okolja za krožno gospodarstvo v Sloveniji« je danes v Javnem zavodu center za ravnanje z odpadki Puconci potekalo uvodno srečanje deležnikov projekta. V dopoldanskem delu je bila predstavljena vsebina projekta LIFE IP Restart, sledila je predstavitev ene izmed šestih demonstracijskih akcij projektnega partnerja Javni zavod center za ravnanje z odpadki Puconci s terenskim ogledom. V popoldanskem delu so bila podrobneje predstavljena tri strateška področja projekta: zakonodajni okvir ravnanja z odpadki, gradbeni odpadki v povezavi s krožnim gospodarstvom ter razvoj tehnoloških rešitev.
Uvodoma je udeležence dogodka pozdravila Simona Biro, direktorica Javnega podjetja center za ravnanje z odpadki Puconci. Izrazila je zadovoljstvo nad dejstvom, da kot projektni partner gostijo uvodno predstavitev projekta Restart. Pri tem je izpostavila: »Krožno gospodarstvo v povezavi z gradbenimi odpadki predstavlja prehod iz tradicionalnega načina gradnje in ravnanja z materiali v bolj trajnostno in premišljeno upravljanje virov. Gradbeni odpadki danes niso več smatrani kot nekaj odvečnega, temveč kot dragocen vir, ki ima potencial za novo življenje.«
Vsebino, namen in cilje projekta Restart je predstavila vodja projekta Mateja Simčič. Poudarila je naslednje: »Strateški projekt LIFE IP Restart smo začeli januarja 2022, njegovo predvideno trajanje pa je do decembra 2030. V njem sodeluje 16 partnerjev, koordinator projekta je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo RS. Skozi 35 različnih akcij, od teh jih je 6 demonstracijskih, si bomo prizadevali za bolj gladek prehod Slovenije v krožno gospodarstvo in razvijali možnosti za večjo predelavo odpadkov v nove uporabne izdelke, zlasti v gradbenem sektorju.«
Kot prva od šestih demonstracijskih akcij v okviru projekta je bila danes predstavljena akcija Izzivi in priložnosti pri predelavi blat iz komunalnih čistilnih naprav, ki jo vodi gostitelj današnjega dogodka in projektni partner – Javni zavod center za ravnanje z odpadki Puconci. Doc. dr. Tanja Bagar je opisala trenutno stanje akcije in med drugim povedala: »V Sloveniji se srečujemo z več izzivi na področju ravnanja z blati iz čistilnih naprav. Količine blat iz čistilnih naprav se povečujejo, skupno za Slovenijo dosegajo cca. 30.000 ton suhe snovi. Večina blat iz čistilnih naprav se čezmejno premešča in gre na sežig. V okviru projekta LIFE Restart iščemo trajnostne načine predelave blat iz čistilnih naprav, ki so usklajene z načeli krožnega gospodarstva.« Predstavitvi je sledil terenski ogled treh lokacij: testnega polja za 3 različne kompozite iz blat iz čistilnih naprav, laboratorijskega pirolizatorja (le-ta bo omogočal laboratorijsko pirolizo dehidriranega mulja iz čistilnih naprav) in t.i. MBO stavbe, kjer bo izvedeno pilotno kompostiranje blata iz čistilnih naprav znanega izvora in z nizko koncentracijo onesnaževal z uporabo EM tehnologije mikroorganizmov.
V popoldanskem delu uvodnega srečanja je generalna direktorica Direktorata za okolje na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo mag. Tanja Bolte predstavila trenutno stanje na področju izboljšav zakonodajnega okvirja ravnanja z odpadki tako v Sloveniji kot v EU. Izpostavila je ključne spremembe Zakona o varstvu okolja (ZVO-3), ki naj bi bil sprejet do konca letošnjega leta, spremembe evropske zakonodaje na področju odpadkov, ključne cilje Direktive o monitoringu in odpornosti tal, spremembe na področju gradbenih odpadkov ter na področju termične obdelave odpadkov. Prav tako je predstavila sanacije območij, ki jih izvaja ministrstvo, pristojno za okolje.
O vpeljavi načel krožnega gospodarstva na področju gradbenih odpadkov je spregovoril Tadej Žurman iz podjetja Deltaplan. Med drugim je orisal osnovna načela krožnega gospodarstva, trenutno stanje v Republiki Sloveniji in širše, se nadalje osredotočil na vrzeli, pravne nesmisle in dejanske potenciale krožnega gradbeništva ter zaključil s predstavitvijo nekaterih najboljših mednarodnih praks.
Razvoj tehnoloških rešitev v okviru projekta je predstavila dr. Alenka Mauko Pranjić iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije. Kot ključne izzive je izpostavila prehod inovativnih okoljskih tehnologij in proizvodov na trg in v prakso. »Kljub hitremu razvoju okoljskih inovacij in proizvodov te počasneje prehajajo v prakso bodisi zaradi omejitev na področju zakonodaje, politik ali pomanjkanja investicij za nadaljni razvoj tehnološkega nivoja. Na splošno na področju inovacij, vsaj kar se tiče gradbeništva, manjka testnih poligonov, kjer bi lahko inovacije lahko testirali v realnem okolju. Projekt LIFE Restart omogoča razvoj nekaterih okoljskih inovacij na področju kaskadnega ravnanja z odpadki in krožnega gospodarstva ter prikaz dobrih praks, ki bi lahko spodbudile tudi ostale deležnike k bolj trajnostnem upravljanju z odpadki oziroma preprečevanju odpadkov.«
Po dostopnih podatkih je gradbeništvo največji porabnik surovin – letno porabi več kot polovico mineralnih surovin. Hkrati predstavljajo gradbeni odpadki in odpadki iz rušenja objektov največji masni tok, čeprav bi lahko bili odlično ciljno uporabljeni v kar nekaj panogah. To je eno od dejstev, ki je pripeljalo do uspešne prijave projekta LIFE IP Restart z naslovom Povečanje predelave odpadkov v koristne izdelke s pripravo okolja za krožno gospodarstvo v Sloveniji na evropski finančni mehanizem LIFE.
PPT predstavitve govorcev na včerajšnjem uvodnem srečanju projekta LIFE IP Restart najdete TUKAJ.