1. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE)
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) pripravlja in spremlja temeljne strateške dokumente, druge operativne programe, tematske strategije in sistemske naloge v zvezi z vključevanjem varstva okolja in recikliranja odpadkov v politike drugih sektorjev. Na podlagi smernic iz teh dokumentov pripravlja predpise, ki se uporabljajo za izvajanje varstva okolja. Sektor za ravnanje z odpadki v okviru Direktorata za okolje na ministrstvu je pristojen za pripravo strateških rešitev na področju odpadkov ter pripravo in spremljanje izvajanja predpisov na področju odpadkov. Strateško pomembne dolgoročne usmeritve in cilji ministrstva v zvezi z varstvom okolja so usmerjeni v preprečevanje ali zmanjševanje škodljivih vplivov, ki ogrožajo trajnostni razvoj. MOPE je vodilni partner v projektu LIFE IP Restart, katerega osnovni cilj je prispevati k učinkovitemu izvajanju ukrepov Nacionalnega operativnega programa preprečevanja in ravnanja z odpadki. Ena od aktivnosti vodilnega partnerja je tudi komuniciranje projekta.
2. Zavod za gradbeništvo
Zavod za gradbeništvo je vodilni tovrstni raziskovalni in preskuševalni inštitut v Sloveniji. Je državna, neodvisna, nepristranska in neprofitna organizacija. Njegove glavne dejavnosti so: a) temeljne in uporabne raziskave na področju gradbenih materialov in konstrukcij, b) razvoj novih metod preskušanja in merjenja, c) certificiranje in potrjevanje skladnosti proizvodov, materialov in izvedenih del, d) usposabljanje raziskovalnega in tehničnega osebja na posameznih tehničnih področjih, e) sodelovanje pri pripravi tehničnih predpisov in standardov. Eden od pomembnih programov dejavnosti ZAG so okoljske raziskave, zlasti na področju recikliranja odpadkov, krožnega gospodarstva ter sanacije tal in voda. Njihova vloga v projektu je podpora pri pridobivanju znanja in izkušenj na področju recikliranja odpadkov v gradbene proizvode, digitalizacije in analize masnih tokov, vrednotenja učinkov projekta ter podpora pri razvoju orodij za odločanje in prenosu dobrih praks. So nosilci pilotnih akcij C9, C10 in C11 ter koordinatorji akcij A2, C13 in D3.
3. Dravske elektrarne Maribor d.o.o.
Dravske elektrarne Maribor d.o.o. z osmimi velikimi hidroelektrarnami na reki Dravi, petimi malimi hidroelektrarnami in štirimi sončnimi elektrarnami proizvedejo skoraj četrtino vse slovenske električne energije. V zadnjem desetletju se podjetje sooča s težavami s sedimentacijo. V vodnih zbiralnikih se namreč vsako leto nabere večja količina sedimentov, s katerimi je treba ustrezno ravnati. Zaradi pomanjkanja prostora za odlaganje sedimentov v Dravski dolini in novo uvedenih predpisov so nujno potrebne nove rešitve pri ravnanju s sedimenti. Cilj podjetja je vzpostaviti sistem celovitega upravljanja sedimentov: izkoristiti potencial sedimentov reke Drave kot razvojno priložnost, pri prostorskem načrtovanju upoštevati vodno zmogljivost ter zmanjšati tveganja za življenje, zdravje in premoženje prebivalcev. V projektu bodo izvedli pilotno akcijo C7 – recikliranje izkopanega sedimenta.
4. SOL.LEX.SUS, trajnostne pravne rešitve d.o.o.
SOL.LEX.SUS je zagonsko podjetje, katerega dejavnosti vključujejo strokovno svetovanje, promocijo in strokovno podporo na področju trajnostnega gospodarskega razvoja in varstva okolja. SOL.LEX.SUS sestavlja ekipa strokovnjakov, ki se ukvarjajo z vprašanji varstva okolja, ravnanja z odpadki, krožnega gospodarstva in digitalizacije povezanih procesov. Delo SOL.LEX.SUS se v projektu osredotoča na pravno oceno zakonodaje na nacionalni in lokalni ravni, ugotavljanje morebitnih pravnih ovir za okoljsko ustrezne cilje in pomoč pri izvajanju pravnih izboljšav. So koordinatorji akcij A3, A4, C2, C3, C4, C14 in D1, ki se ukvarjajo z zakonodajnimi vidiki krožnosti v sektorju odpadkov.
5. Univerza v Ljubljani – Biotehniška fakulteta
Univerza v Ljubljani je najstarejša in največja visokošolska in znanstvenoraziskovalna ustanova v Sloveniji. Biotehniška fakulteta je del Univerze v Ljubljani. Skupni imenovalec vseh akademskih in znanstvenih disciplin na Biotehniški fakulteti so naravni viri (tla, fizični prostor, rastlinstvo, živalstvo in voda). Na oddelku za agronomijo Biotehniške fakultete se Center za upravljanje kmetijskih zemljišč in agrohidrologijo ukvarja z okoljskimi vprašanji dinamike kroženja hranil, izpiranja raztopljenih snovi, preprečevanja onesnaževanja podzemne vode in ocenjevanja ranljivosti. Center za znanosti o tleh in okolju je vodilna nacionalna ustanova na področju znanosti o tleh in okolju ter ima namenske laboratorije za fizikalne, kemijske in biološke lastnosti tal. Njihove skupne raziskave zajemajo trajnostne prakse rabe tal za preprečevanje degradacije tal in varstvo okolja, rekultivacijo degradiranih zemljišč in sanacijo onesnaženih tal. V projektu sodelujejo v pilotni akciji C6 – proizvodnja površinskega sloja zemljine za revitalizacijo degradiranih območij v funkcionalna zemljišča.
6. Result računalniški sistemi d.o.o.
RESULT je podjetje z več kot 30-letnimi izkušnjami na področju izgradnje IT sistemov. Svetovnim multinacionalnim podjetjem in vladnemu sektorju pomagajo pri izgradnji informacijskih sistemov, ki podpirajo hitrejšo rast in natančno sprejemanje odločitev. To dosežejo z združevanjem razvoja osnovne programske opreme, poslovne inteligence, procesne inteligence in umetne inteligence. Optimizacijo procesov masnega pretoka z uporabo umetne inteligence lahko dokažejo z izvajanjem njihovega projekta raziskav in inovacij, kjer so z uporabo umetne inteligence zmanjšali količino odpadkov v proizvodnem procesu ene od podružnic multinacionalne korporacije. Družba RESULT je do zdaj sodelovala v več raziskovalnih in inovacijskih projektih, v projektu LIFE Restart pa se ukvarjajo z digitalizacijo upravljanja z odpadki (akcija C12).
7. Georudeko, Geologija, Rudarjenje in ekologija d.o.o.
Georudeko, geologija, rudarstvo in ekologija, d.o.o. je podjetje, katerega glavne aplikativne znanstvene dejavnosti (ravnanje z odpadki in recikliranje) so na področju primarnih in sekundarnih surovin za gradbeno industrijo in na področju geotehničnega inženirstva, osredotočenega na uporabo sedimentološkega in strukturnega prepoznavanja/monitoringa za varno in optimalno rudarjenje. Direktor podjetja dr. Željko Pogačnik je aktiven član strokovne nevladne organizacije Društvo tehničnih vodij – površinsko odkopavanje, ki združuje več kot 90 odstotkov koncesionarjev in tehničnih vodij ter strokovnih organov na področju rudarstva. Je samostojni raziskovalec na področju nahajališč nekovinskih industrijskih mineralnih surovin ter primarnih in sekundarnih surovin v proizvodnji klinkerjev za portland cement. Kot koordinator akcije C6 se osredotoča na revitalizacijo rudarskih prostorov ter vodi akcije A9, C15 in C16.
8. Gospodarska zbornica Slovenije
Gospodarska zbornica Slovenije svojim članom že več kot štirideset let nudi okoljske storitve, pri čemer svetuje na področju izvajanja okoljske zakonodaje. Je osrednja točka za izmenjavo informacij in izkušenj podjetij na področju odpadkov in industrijskega onesnaževanja. Deluje kot središče za izmenjavo znanja, povezuje strokovnjake, ki se ukvarjajo z okoljskimi vprašanji v industriji, vabi k izmenjavi tehničnega znanja in izkušenj, širi nove zamisli in okoljske trende, ki naj bi v prihodnosti vplivali na poslovno skupnost. Zbornica spodbuja tudi aktivno udeležbo svojega osebja in članov na delavnicah, seminarjih in okroglih mizah, ki se nanašajo na industrijsko onesnaževanje, obdelavo odpadkov, tokove industrijskih odpadkov, odpadno embalažo, OEEO, baterije, itd. V akciji A5 bo pripravila oceno izobraževalnih in družbenih izhodišč za krožno gospodarstvo ter izdelala program izobraževanja za ciljne skupine projekta s področja gospodarstva.
9. Deltaplan, storitveno in svetovalno podjetje d.o.o.
Podjetje DELTAPLAN se ukvarja predvsem z okoljskimi projekti s poudarkom na krožnem in sodelovalnem gospodarstvu. V podjetju delujejo splošno priznani okoljski strokovnjaki, v zadnjih letih predvsem na področju krožnega gospodarstva in medsektorske predelave virov, kar se kaže v številnih uspešnih projektih, ki jih je podjetje v različnih vlogah (kot partnerji, podizvajalci, strokovnjaki) pomagalo oblikovati in izvajati. V projektu bodo nosilcem pilotnih akcij nudili podporo pri izdelavi dokumentacije in pridobivanju dovoljenj za izvedbo demonstracijskih akcij (akcija A8), odgovorni pa so tudi za mobilizacijo dodatnih finančnih sredstev (akcija C5) in spremljanje družbeno-ekonomskih učinkov projekta (akcija D4).
10. Nerinvest, nepremičnine, ekologija, rudarstvo d.o.o.
Podjetje NERINVEST je zasebno rudarsko in ekološko podjetje z izkušnjami na področju proizvodnje visokokakovostnega agregata iz žlindre elektroobločne peči. Družba upravlja kamnolom Andraž, v katerem predeluje tudi metalurške, gradbene in industrijske odpadke. Je inovativno podjetje z raziskovalnimi in razvojnimi izkušnjami na področju pridobivanja mineralnih surovin iz sekundarnih virov surovin - metalurških in industrijskih odpadkov, zlasti pri proizvodnji agregata iz jeklarske žlindre. Zaradi specifičnosti panoge podjetje nenehno vlaga v raziskave in razvoj, katerega cilj je iskanje rešitev za predelavo alternativnih materialov, razvoj inovativnih tehnoloških naprav, načrtovanje postopkov predelave, razvoj novih izdelkov. So demonstratorji pilotne akcije C10 - proizvodnja kritičnih surovin in recikliranje blata iz komunalnih čistilnih naprav.
11. RGP d.o.o., rekonstrukcije, gradnje, proizvodnja
RGP je gradbeno podjetje, ki s sodobnimi rešitvami, lastno strojno opremo in široko gradbeno mrežo zagotavlja izvedbo vseh rudarskih in gradbenih programov, vključno s proizvodnjo kamenih agregatov in betonskih izdelkov. Imajo specifično opremo za področje gradbenih del na rudarskem in vodnem področju ter bogate izkušnje in znanje na področju gradnje cest, mostov, predorov, železnic, gradnje in obnove hidroelektrarn. Prednostna naloga njihovega dela je zmanjšanje okoljskih vidikov, kot so hrup, prah, odpadne vode, ter racionalnejša raba energije in vode. V zadnjih letih so izvedli številne uspešne projekte gradnje umetnih otokov v rekah, regulacije rečnih bregov, gradnje cest, mostov, itd. V projektu sodelujejo s podjetjem Dravske elektrarne Maribor (DEM) v pilotni akciji C7 – recikliranje izkopanega sedimenta.
12. Hidroinštitut
Inštitut za hidravlične raziskave ima pokrite laboratorije in odprte površinske kapacitete s tlačno postajo za preizkušanje hidravličnih sistemov in dvema testnima koritoma. Ima veliko izkušenj s fizikalnim in numeričnim hidravličnim modeliranjem ter z različnimi terenskimi meritvami in spremljanjem na kraju samem. Izvedli so več raziskav za praktične rešitve za številna hidrotehnična vprašanja, opravili pa so tudi številne terenske raziskave. Študije fizikalnih modelov so še vedno neprecenljive pri načrtovanju in sanaciji hidravličnih objektov, izboljšanju učinkovitosti in varnosti ter zmanjšanju stroškov gradnje. Inštitut razpolaga z ustreznimi prostori in opremo za izvajanje cele vrste fizikalnih modelov, vključno s predori za preusmerjanje rek, jezovi, prelivnimi kanali, zadrževalniki, dovodi energije in spodnjimi izpusti, zapornicami, ventili, hidravličnimi razpršilnimi elementi, prenosom snovi in toplote v toku odprtega kanala, lokalnim izpiranjem rečnih sedimentov, rečnim inženiringom in usposabljanjem. V okviru pilotne akcije C7 (Recikliranje izkopanega sedimenta za povečano varnost pred poplavami) so za Dravske elektrarne Maribor izvedli raziskavo umestitve zadrževalnikov naplavin v Ptujsko jezero.
13. NIGRAD, komunalno podjetje d.o.o.
Podjetje Nigrad deluje na področju gradenj in vzdrževanja komunalne infrastrukture. Gospodarske javne storitve vključujejo vzdrževanje javnih prometnih površin, urejanje kanalizacijskega omrežja in čistilnih naprav, urejanje javne razsvetljave in nadzor prometa, urejanje parkirišč in odvoz nepravilno parkiranih vozil. Tržne storitve obsegajo pogodbena dela, pridobljena na javnih razpisih, in svetovalna dela za posamezne uporabnike in pravne osebe, akreditirana dejavnost družbe pa so tudi laboratorijske preiskave komunalne odpadne in padavinske vode. Srednjeročna vizija NIGRAD-a je postati glavni regionalni izvajalec za urbano območje Maribora in Podravja na področju celostnega ravnanja z vsemi odpadki, nastalimi v urbanem območju v okviru krožnega gospodarstva. V okviru projekta so nosilci pilotne akcije C8, namenjene celovitemu pristopu za preprečevanju nezakonitega odlaganja odpadkov na primeru Mestne občine Maribor. Poleg tega bodo v Dogošah uredili center za pripravo na ponovno uporabo gradbenih odpadkov in odpadkov iz rušenja vključno z uvedbo sistema materialnega potnega lista.
14. Institut Jožef Stefan
IJS je vodilna slovenska raziskovalna organizacija za širok spekter temeljnih in aplikativnih raziskav na področjih naravoslovja in tehnologije. Različni oddelki so specializirani za raziskave v fiziki, kemiji in biokemiji, elektroniki in informacijskih znanostih, jedrski tehnologiji, rabi energije in znanosti o okolju. Multidisciplinarno raziskovanje Oddelka za znanosti o okolju se osredotoča na kombinacijo fizikalnih, kemijskih in bioloških procesov, ki vplivajo na okolje, človeka in človekove dejavnosti. Delo temelji na treh glavnih področjih: razvoju, optimizaciji in validaciji analiznih metod, preučevanju geokemičnih procesov, ki vplivajo na kroženje in transformacije snovi in elementov, ter presoji vplivov na okolje, ki ocenjuje tveganje, ki ga človekove dejavnosti predstavljajo za zdravje ljudi in za okolje. IJS je vključen v vrsto domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov ter deluje tudi neposredno z uporabniki aplikativnih raziskav. V okviru projekta opravljajo raziskave za več pilotnih akcij, katerih izsledki bodo uporabni pri razvoju najboljših tehnoloških rešitev.
15. Geološki zavod Slovenije
Geološki zavod Slovenije je javni raziskovalni zavod, ki izvaja temeljne, aplikativne, razvojne in objektne raziskave vseh geoloških panog in sorodnih področij dela. Raziskovalni programi pokrivajo vsa področja geologije, ki so državnega pomena (geološka sestava državnega ozemlja, izdelava geoloških kart, ocena geoloških nevarnosti, ocena ogroženosti geološkega okolja zaradi onesnaženja in drugih antropogenih dejavnikov, ocena podzemne vode, mineralne surovine in viri geotermalne energije, vrednotenje naravne geološke dediščine ter razvoj geološkega znanja in raziskovalnih metod). Geološke strokovne službe zbirajo, preverjajo, hranijo ter distribuirajo geološke podatke, vzdržujejo baze le-teh ter tudi baze strokovnih in materialnih arhivov vseh geoloških raziskav, ki se izvajajo na državnem ozemlju, izvajajo geološki nadzor in strokovne geološke podlage, ki jih potrebuje vladni sektor.V projektu bodo sodelovali pri akcijah C6.2 (revitalizacija degradiranih površin v dveh kamnolomih z uporabo razvitih umetnih zemljin za geotehnični in rodovitni sloj) in C15 (izobraževanje o krožnem gospodarstvu in usposobljenost zasebnega sektorja).
16. Center za ravnanje z odpadki Puconci
CEROP d. o. o. je javno podjetje, ki izvaja obvezne občinske gospodarske javne službe varstva okolja na področju ravnanja z odpadki na območju 27 občin ustanoviteljic, 6 občin na območju UE Lenart in 3 občinah na območju UE Ormož. Podjetje stremi k izvajanju storitev gospodarskih služb na način, ki upošteva ohranjanje okolja, trajnostni razvoj in družbeno odgovornost. V projektu bodo izvedli demonstracijsko akcijo C11 (Proizvodnja kritičnih surovin in recikliranje blata iz komunalnih čistilnih naprav) ter s svojim znanjem in izkušnjami sodelovali pri več drugih akcijah.